Terapia wisceralna jest esencją podejścia holistycznego. Terapia ta skupia się na interakcjach pomiędzy układem mięśniowym a narządami wewnętrznymi i kręgosłupem oraz na stymulacji nerwu błędnego w celu regulacji stanów napięcia emocjonalnego tj. niepokoju, apatii, lęku czy wycofania.
Oddziaływanie określonych stref w mięśniach bezpośrednio wpływa na położenie i napięcie narządów w ciele i odwrotnie. Organy wewnętrzne mają silny wpływ na stan zdrowia kręgosłupa, mięśni, powięzi, miednicy, żeber i obręczy barkowej.
Obecny styl życia czyli brak ruchu, odwodnienie, żywność przetworzona i pewne cechy anatomiczne naszego ciała, blizny po operacyjne powodują, iż sieć powięziowa w której zawieszone są nasze narządy ulega „stwardnieniu”. Oznacza to, że zostaje ograniczona ruchomość naszych narządów jak i mięśni. Narządy, które mają mniejszą ruchomość mają tendencje do zastojów limfatycznych. Te z kolei powodują, iż narząd zaczyna „chorować”. Jeżeli zachoruje narząd bądź jego obszar problem będzie też miał mięsień, który z nim współpracuje.
Sieć powięziowa jest siecią, która przeplata całe nasze ciało. Zaczynając od naszej podstawowej jednostki budulcowej czyli komórki aż do dużych skupisk, takich jak narząd bądź mięsień. Więc wszystko w naszym ciele od najmniejszej do największej jego części jest w stałej komunikacji. Bez względu na odległości je dzielące.
Zadaniem terapii wisceralnej jest przywrócenie komunikacji w tej sieci powiązań, przepchnięcie zastojów limfatycznych, uzyskanie pierwotnego kształtu i miękkości oraz ślizgu obszarów powięzi i narządów wewnętrznych. Ten efekt możemy uzyskać poprzez masaż powłok na brzuchu oraz wnikanie głęboko, czasem aż na poziom kręgosłupa, w przestrzenie między narządami. Lub uciskając narządy bezpośrednio.
Odblokowujemy obszary kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania przepływu w tętnicach biodrowych, udowych, aorcie, żyłach i w naczyniach limfatycznych(zbiornik mleczu) oraz splocie lędźwiowym i krzyżowym.
Poprzez te czynności wprowadzamy harmonię w ciele. Wyrównujemy ciśnienie jamy brzusznej oraz przepływy.
Wpływa to na zmniejszenie ciśnienia w kręgosłupie(samoleczenie przepuklin). Przywraca prawidłową funkcję narządów wewnętrznych takich jak: serce, płuca, przepona, wątroba, trzustka, żołądek, śledziona, jelito cienkie i grube, nerki, pęcherz, jądra, jajniki, prostata, odbyt.
Dzięki uwolnieniu blokad z układu trzewnego zdejmujemy z nerwu błędnego zbędną stymulację. Przekłada się to na przywrócenie komunikacji trzewia-mózg i redukcji stanów napięcia, lęku oraz apatii.
W ten sposób leczymy dolegliwości tj.: