Łokieć tenisisty – dolegliwość okropnie męcząca i uniemożliwiająca korzystanie z ręki, a w konsekwencji z najprostszych czynności dnia codziennego.
Tradycyjnie w medycynie konwencjonalnej każdy ból łokcia zlokalizowany w obszarze nadkłykcia bocznego kości ramiennej bez większego zastanowienia jest nazywany łokciem tenisisty. Najczęściej słyszymy, iż jest to wina stanu zapalnego. W związku z tym każdy rodzaj leczenia tego stanu będzie polegał na działaniu przeciwzapalnym i odbudowującym. W konsekwencji dostaniemy leki przeciwzapalne, fizykoterapie przeciwzapalne i zakaz obciążania, gdyż obecny stan zapalny może się pogorszyć.
Teraz robi się ciekawie: od 1992 roku wiadomo, iż stanu zapalnego nigdy nie było w tej uciążliwej dolegliwości [1] ,[2],[3]!!!
[1] Regan W., Wold L.E., Coonrad R., Morrey B.F.: „Microscopic histopathology of chronic refractory lateral epicondylitis”, Am. J. Sports.Wszystkie terapie celowane w nad kłykieć nie przynoszą znaczącego efektu, ponieważ przyczyn powstania tej dolegliwości może być całkiem wiele. W następnym artykule przedstawimy, iż nad kłykieć jest tylko poszkodowanym, a nie źródłem problemu.
Pozdrawiam
Jakub Bojar
Fizjoterapeuta Holistyczny – Chiropraktyk