Zadzwoń: 720 830 390 Napisz: recepcja@crholistic.pl
Język / Language

ZAWROTY GŁOWY – Czemu neurolog i laryngolog nam nie pomógł.

Gdy wykluczymy już przyczyny natury neurologicznej, w postaci czystego obrazu błędnika i mózgu w badaniu MRI oraz pełnych przypływów tętniczych, oraz brak obecności boreliozy lub tężyczki. Warto skierować się w stronę biomechaniki i pewnych właściwości tkanki mięśniowej mięśni podpotylicznych oraz specyficzności obszaru podpotylicznego i obszaru mięśni pochyłych.

Chcąc wyjaśnić Państwu przyczynę zawrotów głowy wyjaśnię co się dzieje w naszym ciele.

Mięśnie podpotyliczne są grupa małych głęboko położonych mięśni łączących dwa pierwsze kręgi atlas C1 i Axis C2 z potylicą. Zdj 1.

 

Cechą szczególną tych mięśni jest ich bardzo bogate unerwienie oraz gęstość włókien na gram masy mięśniowej. Posiadają one 36 wrzecionek na 1 g – 36/1 . W porównaniu mięsień pośladkowy wielki posiada ich 0,7 na 1 g – 0,7/1. Oznacza to, iż mięśnie te pełnią przede wszystkim funkcję czucia głębokiego, tzn. są częścią zmysłu równowagi!!!
Będąc swoistym przedłużeniem błędnika na zewnątrz ciała.

Ich zadaniem w tej perspektywie jest kalibracja na linii wzrok – czaszka. Oznacza to, że gdy któryś z tych mięśni wejdzie w stały „skurcz”, „zastygnie” będzie informował układ nerwowy, iż czaszka znajduje się w całkiem innym położeniu niż jest rzeczywiście.
Układ mięśniowy na żądanie układu nerwowego będzie chciał wy kalibrować układ zmieniając ustawienie oczu i w konsekwencji może dać objaw nie tylko zawrotów głowy, ale nawet oczopląsu.
Kolejnym elementem jest to iż mięśnie te wraz z mięśniami pochyłymi( Zdj. 3) kontrolują tętnice kręgową(Zdj. 1 – prawa strona zdjęcia, Vertebral Artery) Zdj 2 .

 

 

Także ich napięcie będzie ograniczać jej przepustowość. Konsekwencją tego będzie wzrost napięcia mięśni karku, ograniczenie odżywienia opony twardej i rdzenia kręgowego oraz co ważniejsze niedokrwienie móżdżku, który odpowiada za: utrzymanie równowagi ciała, planowanie i koordynację ruchów, ruch gałek ocznych oraz napięcie mięśniowe.

Rozwiązaniem tego problemu jest oczywiście terapia manualna. Powinna ona składać się z chiropraktyki i terapii powięzi oraz mięśni, może być to ewentualnie masaż powięziowy.

Pozdrawiam 

Jakub Bojar