Zadzwoń: 720 830 390 Napisz: recepcja@crholistic.pl
Język / Language

Bóle głowy – Gdzie szukać przyczyny?

W dzisiejszych czasach praca w wielu branżach związana jest z pracą przed komputerem. Spędzamy długie godziny przed monitorami, nadwyrężamy wzrok. Gonią nas terminy, ciągle jesteśmy zabiegani, zestresowani i zawsze w niedoczasie. To przyczynia się do występowania różnych niepożądanych przypadłości.
Bóle głowy są jednymi z nich i dotykają większość populacji na świecie. Pojawiają się nawet częściej niż astma, cukrzyca lub zastoinowa niewydolność serca.

Występują bardzo często razem z bólem górnej części kręgosłupa. W takim przypadku niezbędne jest podjęcie próby jednolitego zrozumienia przyczyny, zbadania czynności tkanek, które mogą być w to zamieszane (niekoniecznie w obrębie głowy i szyi) oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Wnikliwy wywiad pozwoli terapeucie dobrze zrozumieć problem oraz rozpocząć leczenie odpowiednie dla danego organizmu.
Jest ono nieinwazyjne, stanowi więc bezpieczną alternatywę dla wszelakich środków przeciwbólowych, które jedynie przytłumiają prawdziwą przyczynę tychże bóli.

Dolegliwości bólowe głowy i górnego odcinka kręgosłupa, wywoływane są czynnikami takimi jak stres, zwiększenie napięcia mięśniowego, dysbalans natury chemicznej bądź zażywaniem leków (jako efekt uboczny). Odwodnienie także jest bardzo częstym czynnikiem twórczym.

Jest to część przyczyn, które odpowiedzialne są za utrudnianie nam codziennego funkcjonowania.

Żeby zrozumieć dany problem musimy się zagłębić w dany przypadek i przeanalizować jaki typ bólu nam dokucza.

Podstawowo można podzielić bóle głowy na dwa rodzaje:

naczyniowy – jest to ból o pulsującym charakterze, który jest zlokalizowany wewnątrz czaszki a spowodowany wzrostem ciśnienia płynów ustrojowych. Są to tak zwane wszelakie „migreny”. W przebiegu tych bóli mamy do czynienia ze zmianami świtała naczyń krwionośnych wewnątrz czaszki i na zewnątrz. Mogą one mieć także swoją przyczynę w zaburzeniach metabolizmu serotoniny (problemy hormonalne). Zwykle ból ten zlokalizowany jest po jednej stronie głowy.

napięciowy – ogólnie mówiąc jest to ból spowodowany wzmożonym napięciem mięśni głowy/szyi. Mamy wtedy do czynienia z uciskiem nerwów czuciowych. Jest on najbardziej powszechny, dotyka 75% osób cierpiących na te dolegliwości. Zlokalizowany z reguły na zewnątrz czaszki i występuje ze sztywnością karku oraz barków.

Zarówno bóle naczyniowe jak i bóle napięciowe mogą mieć swoją przyczynę w mięśniach.

Jednymi z najczęstszych przypadków są dolegliwości ze strony mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych, pochyłych oraz mięśni podpotylicznych (prosty głowy tylny większy i mniejszy oraz mięsień skośny głowy dolny).

Jeżeli przyczyną bóli są te struktury, to promieniowanie i występowanie dolegliwości znajduje się w okolicach uszu i przechodzi często też na okolice skroni i czoła oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Często są współtwórcami pisków w uszach.

Kolejnymi elementami układanki są mięśnie prostujące szyje i głowę.
Ich dysfunkcja spowodowana jest długo obecną pozycją siedzącą, która po czasie przechodzi do pozycji zgiętej-zgarbionej. Wpływa to na ich przyczepy na kręgosłupie, znajdują się one akurat w tych miejscach gdzie najczęściej powstaje garb podczas siedzenia.
Powstaną wtedy bóle znajdujące się jednocześnie pod głową z tyłu głowy,szyi oraz między łopatkami jak i w połowie pleców.

Są to mięśnie:

półkolcowy szyi, głowy i klatki piersiowej

mięsień najdłuższy

mięsień płatowaty głowy i szyi

mięsień czworoboczny

Z wcześniejszego artykułu dotyczącego zawrotów głowy.
Dowiedzieli się państwo iż bóle naczyniowe mogą być spowodowane wyżej wymienionymi strukturami, ich napięcie wpływa na to ile krwi przepłynie przez tętnice okalające głowę.

W dzisiejszych czasach, ze względu na siedzący tryb pracy, bardzo często borykamy się właśnie z tymi problemami. Poprzez pracę przed komputerem wymuszamy pochylenie głowy w stronę monitora, a co za tym idzie ciągle napinamy (przeciążamy) owe struktury.

Napięcia w obrębie narządów wewnętrznych też mogą tworzyć bóle głowy. Po przez napięcie wywołane w oponie twardej, mięśniach oddechowych oraz przełyku będą powodować napięcie szyi. Szyja wywoła napięcie mięśni podpotylicznych, pochyłych i mostkowo-obojczykowo-sutkowych, a te wywołają bóle głowy.

W codziennej pracy fizjoterapeuty często spotykamy się z przypadkami epizodycznych bóli głowy połączonych z ciągłym, męczącym bólem szyi i karku. Na szczęście dzisiejszy postęp i rozwój fizjoterapii pozwala nam na wykorzystanie wielu technik i metod radzenia sobie z takimi przypadkami. Więc zamiast faszerować się lekami przeciwbólowymi lepiej jest odwiedzić fizjoterapeutę.

Tomasz Chludziński
Pozdrawiamy
Zespół CRH