Zadzwoń: 720 830 390 Napisz: recepcja@crholistic.pl
Język / Language

Czy suplementy na zwyrodnienie kolana działają?

Pacjenci, których dotykają problemy bólowe kolan oraz z chorobami zmian zwyrodnieniowych często pytają się nas czy brać zalecone suplementy?

Badania sprawdzające korelacje stwierdzają, iż zwyrodnienia niekoniecznie oznaczają ból. Ten sam rodzaj uszkodzenia stawu u części populacji może nigdy nie dać bólu. Z kolei mniejsze uszkodzenie może dać ból dosyć intensywny i przewlekły.

Z naszego doświadczenia wynika, że ból w stawie jest spowodowany głównie w wyniku stanu tkanek miękkich lokalnie jak i dystalnie oraz ogólnie fizjologicznej sytuacji (dieta, inne leki, brak ruchu) więc jest wyleczalny metodami naturalnymi.

Do rzeczy. Wzięliśmy pod lupę badania sprawdzające wpływ popularnych suplementów mających leczyć stawy. Główne gwiazdy to glukozamina i chondroityna. (Natomiast o działaniu leczniczym kolagenu na stan stawów nie ma żadnych wiarygodnych badań!) Otóż okazuje się, że ich moc sprawcza przedstawiana w reklamach, jak i przez ją przepisujących, jest lekko mówiąc przesadzona, a dokładnie nie prawdziwa. Średnio, działanie owych suplementów zaczyna mieć statystyczne działanie po 6 miesiącach.

Czyli do 6 miesiąca stosowania efekty zauważalne to placebo! Wpływ strukturalny stosowania tych substancji pojawia się dopiero po 2 latach i jest mało znaczący na umiarkowany. Efekt statystycznie znaczącego zmniejszenia utraty chrząstki pojawia się dopiero po 6 latach regularnego stosowania. Badania te nie posiadają informacji czy poprawy były skorelowane ze zmianą stylu życia pacjenta. Czy pacjent zaczął jeść mądrzej, zwiększył aktywność fizyczną, nawodnienie, zredukował stres, stosował skuteczną rehabilitację?

Kolejną kwestią jest brak jasnych procentowych statystyk. Więc jeżeli chcemy mieć statystycznie znaczące zmniejszenie utraty chrząstki to czemu nie? 6 lat i efekty sie pojawią. Nie wielkie ale zawsze.

Chodź statystycznie rzecz biorąc z naszej perspektywy to nie utrata chrząstki winna jest bólowi. Tylko mięśnie i powięzi. Dlatego lepiej zainwestować w terapię powięziową, wisceralną i chiropraktykę niż kolorowe tabeltki

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6040583/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24866892

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26881338

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19544061

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24395557

Pozdrawiam

Jakub Bojar Fizjoterapeuta-Chiropraktyk