Zadzwoń: 720 830 390 Napisz: recepcja@crholistic.pl
Język / Language

Lecznicza Terapia Manualna/Pierwsza Wizyta

Pierwsza Wizyta – Polega na holistycznej diagnostyce pacjenta, jest to kompleksowa ocena pacjenta, poznanie twojej historii, badanie funkcjonalne, strukturalne, palpacyjne, ocena posturalna, ocena narządów wewnętrznych ew. diagnostyka według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Oznacza to, iż po po przednim dokładnym wysłuchaniu ciebie, ocenimy wizualnie twoje ciało, wykonamy testy oraz za pomocą rąk sprawdzimy nie prawidłowości w twoich tkankach tak żeby dobrać najlepszą strategie leczenia.

Terapia Manualna inaczej MEDYCYNA MANUALNA – zajmuje się holistycznym podejściem do dysfunkcji bólowych człowieka za pomocą :

  • technik manualnych( masaż, manipulacja powięzi, terapia wisceralna, punkty spustowe, techniki narzędziowe, masaż bańką, guasha)
  • chiropraktycznych (tzw. nastawianie kręgosłupa);
  • pinopresury (gwoździ);
  • igłoterapii

Jej hasłem przewodnim jest „Leczymy człowieka nie chorobę!!!”

Opiera się na założeniu, że poszczególne sfery życia człowieka stanowią niepodzielną całość. W podejściu holistycznym ciało, umysł, emocje i dusza stanowią jedność. Zamiast skupiać się na symptomach choroby, medycyna holistyczna stara się dotrzeć do jej przyczyny. Zaangażowanie pacjenta w proces leczenia jest kluczowe w walce z chorobą. Medycyna ta skupia się na naturalnych procesach leczenia.

Prosimy pamiętać o przybyciu odpowiednio wcześnie w celu założenia dokumentacji medycznej!!!

Prosimy także pamiętać o konieczności odwoływania wizyty nie mniej niż 12 h przed. Szanuj swojego specjalistę.

IGŁOTERAPIA SUCHA (Dry Needling)

Jest metodą leczenia bólu, która polega na nakłuwaniu igłą do akupunktury punktów znalezionych przez terapeutę. Nakłucie to likwiduje zgrubienia w mięśniach czyt. punkty spustowe mięśni. Zwłóknienia w obrębie tychże mięśni leczy chore więzadła, ścięgna, powięzie. Są to sytuacje będące najczęstszą przyczyną występowania bólu. Jest to bardzo skuteczna metoda, dzięki której można zlikwidować głęboko położone miejsca bolesne minimalizując ból powstawały przy ugniataniu tkanek.

TERAPIA WISCERALNA

Jest pewną formą masażu okolic narządów wewnętrznych. Polega na manualnej pracy w powłokach brzusznych w celu zniesienia nieprawidłowych napięć. Jest to bardzo ważne, gdyż nasze narządy podczas ruchu, oddechu czy spoczynku cały czas znajdują się w sieci powięziowej. Wewnątrz niej poruszają się średnio do 2000 razy na dobę. Posiadają swój niepowtarzalny rytm i częstotliwość ruchu. Zaburzenia tej sieci powodują napięcia narządów wewnętrznych i ograniczają ich funkcje, powodując objawy tj. zgaga, wzdęcia, problemy z trawieniem i oddawaniem kału. Powodują spadek nastroju, stany apatyczne, poczucie przewlekłego zmęczenia. Mają także bardzo duży wpływ poprzez powiązannia z kręgosłupem i przeponą na zespoły bólowe takich jak:

  • rwa kulszowa;
  • przewlekle bóle kręgosłupa;
  • ból w pachwinie;
  • bóle brzucha;
  • bóle narządów intymnych;
  • bóle jajników;
  • bóle prostaty;
  • bóle podczas stosunku seksualnego;
  • nietrzymanie bądź częstomocz.
TERAPIA POWIĘZIOWA

Nasze mięśnie i stawy nie mogłyby się poruszać, a ciało wykonywać skomplikowanych ruchów w przestrzeni, gdyby nie obecność układu powięziowego. Zapewnia on możliwość pracy mięśni względem siebie, pobierając aż 38% siły skurczu mięśnia. System powięziowy podczas ruchu scala do wspólnej pracy najodleglejsze mięśnie naszego ciała, tworząc z pojedynczych mięśni jeden wielki mechanizm tzw. łańcuchy mięśniowo-powięziowe, które oplatają całe ciało. Dla przykładu zaburzenie przesuwalności powięzi ramienia i klatki piersiowej będzie miało wpływ na nieprawidłowy ruch w obu biodrach. Celem terapii jest znalezienie i zlikwidowanie tych ograniczeń i wprowadzenie harmonii do ruchu.

PINOPRESURA

Jest to jedyna Polska koncepcja refleksologii i jedyna taka koncepcja w skali światowej. Łączy techniki akupresury, akupunktury, refleksoterapii i kraniopunktury. Zapewnia odreagowanie psychologiczne i nerwowe, znosi napięcia stresowe ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Reguluje potencjały własne, wzbudza utracone przewodnictwo sygnałów nerwowych. Działa odtruwająco i oczyszczająco w organizmie człowieka. Zabieg wykonuje się na skórze nad ośrodkowym i obwodowym układem nerwowym za pomocą klawików (clavus – gwóźdź).  Proces stymulacyjny odbywa się poprzez receptory zlokalizowane w skórnych strefach projekcyjnych i punktach biologicznie aktywnych znanych z akupunktury. Likwiduje się za jej pomocą większość dolegliwości bólowych nawet tych trwających od lat. Jej wpływ na układ nerwowy i tkanek miękkich powoduje, iż jest niezastąpionym narzędziem przyspieszającym regenerację pooperacyjną organizmu, ciężko gojących się ran i świeżych blizn.

FASCIAL DISTORTION MODEL

Metoda, która jako jedyna opiera swoją diagnozę w 100% na gestykulacji i opisie werbalnym bólu. Została ona stworzona przez amerykańskiego lekarza osteopatę, greckiego pochodzenia, Stephena Typaldos. Dzięki pracy z pacjentami wszystkich nacji i grup etnicznych zauważył, iż ludzie na całym świecie opisują ból w podobny sposób. Opisy te nie są, jak się okazuje, bez znaczenia. Są one opisem zaburzenia tkanki powięziowej i jednocześnie sposobem jej leczenia poprzez powtórzenie danego gestu z większą siłą.

MANIPULACJA POWIĘZI (FASCIAL MANIPULATION)

Rodzaj terapii manualnej, opracowanej przez Luigiego Stecco, włoskiego fizjoterapeutę. Techniki tej terapii opierają się na powięziach mięśniowo-szkieletowych oraz określają specyficzne punkty (miejsca specyficznie ograniczone  ruchowo). Tworzy to całościową interpretację systemu powięziowego. W praktyce oznacza, że kiedy już bolesny ograniczony ruch zostanie sprawdzony, wówczas można opracować punkt wymagający leczenia. Dlatego istotnym elementem, który gwarantuje skuteczną terapię jest szczegółowy wywiad. Na podstawie weryfikacji ruchowej i palpacyjnej  dokonuje się wyboru punktów przeznaczonych do manipulacji.  Poprzez odpowiednie manipulacje oraz mobilizacje tychże określonych miejsc na powięzi możliwe jest przywrócenie ruchu, a zwłaszcza zredukowanie bólu. Metoda opiera się całościowym podejściu do ciała. Oznacza to traktowanie poszczególnych segmentów ciała, jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź.

TERAPIA CZASZKOWO-KRZYŻOWA (CRANIO-SACRALNA)

Opracowana została przez amerykańskiego lekarza Williama Garnera Sutherlanda, która opiera się na terapii manualnej. Terapia ta doprowadza do samoregulacji ustroju, przynosi ulgę w dysfunkcjach i problemach bólowych oraz zapewnia fizyczne i emocjonalne odprężenie. Terapia czaszkowo-krzyżowa reaktywuje naturalną pulsację płynu mózgowo-rdzeniowego, przepływającego od kości czaszki (cranio), po kość krzyżową (sacrum), który odżywia nasz organizm i sprawia, że może on funkcjonować jako zjednoczona całość. Dzięki tej terapii możliwa jest praca z podstawową mądrością ciała tzw. matrycą zdrowia na poziomie fizycznym (odpowiada ona za działanie wszystkich funkcji życiowych) oraz na poziomie psychicznym (przechowanie w pamięci komórkowej własnych doświadczeń życiowych, emocji, traum, czy urazów psychicznych). Stosuje się ją w problemach wokół kręgosłupa, głowy i miednicy. Czyli między innymi w bólach głowy, bólach zatok czy przy rwie kulszowej.