Zadzwoń: 720 830 390 Napisz: recepcja@crholistic.pl
Język / Language

Wkładki ortopedyczne – Nie dziękuję

Pacjenci którzy trafiają do nas często słyszą od swoich lekarzy i terapeutów iż mają krótszą nogę, co za tym idzie źle obciążają stopę . W zasadzie proces wnioskowania na tym się kończy.

(Sytuacja jest inna gdy chodzi stricte o płaskostopie bez różnic w długości kończyn. Wtedy wkładka jako wspomaganie terapii może być przydatna)

Zazwyczaj skrócenie to fakt który wychodzi podczas i naszego badania. Natomiast mają dużo szczęścia gdy dostaną diagnozę iż taka ich uroda. Mają dużo mniej szczęścia gdy jako rozwiązanie zostanie zaproponowana im wkładka korygująca do buta.

Jest to dosyć ciekawe postępowanie gdyż raczej noga nie skurczyła się podczas za zimnej kąpieli, pacjent nie zostawił część w domu bo się spieszył ani nie zgubił po drodze. Więc skoro noga nie jest krótsza z powodu różnicy długości kości, znaczy to iż zawiódł jakiś mechanizm. Który wymaga znalezienia i naprawienia. Co zrobi wkładka wyrównująca długość? Da krótką ulgę . W perspektywie czasu zwiększy problem jeszcze bardziej!

Jeżeli problem powstał w trackie życia. Oznacza to iż jest wynikiem zaburzonej biomechaniki a dokładnie łańcuchów mięśniowo-powięziowo-wisceralnych (Ł-M-P-W) a nie brakiem wkładki.

Ł-M-P-W – Jest to połączenie a raczej współzależność ruchu między mięśniem, powięziami a narządem wewnętrznym.

Np: Napięcie powięzi mięśni przywodzicieli prawej nogi powoduje zablokowanie miednicy w jednym ustawieniu. Miednica napina mięsień biodrowo-lędzwiowy ten z kolei wpływa na ślizg nerki prawej. Nerka prawa przez więzadło wątrobowe, napnie wątrobę a ta przeponę . Stąd napięta zostanie kresa biała a z niej mięśnie piersiowe większe. Mięśnie piersiowe wpływają na napięcie mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych. Te z kolei wywołując napięcie w obrębie skroni i kanału słuchowego mogą tworzyć migreny, szumy uszne, bóle szyi i uszu.

Niestety teraz musimy wkroczyć w świat fantazji, gdyż znaczna część środowiska medycznego i niestety także fizjoterapeutycznego tak traktuje łańcuchy M-P-W. Uważają iż nie istnieją… a szkoda, wystarczy wziąć atlas do anatomii.

Ślizg i jakość powięzi ma decydujący wpływ na to jak zachowuje się mięsień i organ w którym się znajduje.
Łańcuchy M-P-W określają także zachowanie się ciała podczas ruchu i bez ruchu.

Znaczy to, iż każdy organizm ludzki do określonych czynności zawsze używa tych samych połączeń.

Np podczas biegu prawidłowy ruch stopy nie może odbyć się bez prawidłowego ruchu narządu, głowy i dłoni.
Więc wszystkie mięśnie i narządy wewnętrzne które biorą udział w tym ruchu tworzą Ł-M-P-W.
Powoduje to iż każde zaburzenie w tym połączeniu będzie wpływać na całość połączenia.

Najlepiej przedstawi to przykład, tylko jednej terapii opartej o autorską koncepcje zespołu Centrum Rehabilitacji Holistycznej na Ł-M-P-W

Uzyskano kalibracje miednicy, dzięki czemu powoli wyrównują się kąty kolan, stóp. Uda i piszczele zostały odrotowane a długość kończyn praktycznie wyrównała się. Czeka nas jeszcze praca, lecz pierwsze efekty są bardziej niż zadowalające.