Zadzwoń: 720 830 390 Napisz: recepcja@crholistic.pl
Język / Language

Klasterowe bóle głowy, migreny. Czasem trwające dekadami nie są wyrokiem! Model holistyczny często znajduje na nie rozwiązanie.

Klasterowe bóle głowy to te praktycznie najgorsze do zniesienia. Migreny czy ogólne sporadyczne lecz regularne bóle głowy. Wszystkie z nich można bardzo skutecznie leczyć modelem holistycznym.

Z karty pacjenta:

Przewlekłe bóle głowy od około 10 lat z bólami typu klasterowego. Bóle z aurami, nudnościami,  reakcjami wazo/sudomotorycznymi. Nie reaguje na leczenie lekami przeciwbólowymi. Ból praktycznie na co dzień utrzymuje się na stałym małym/średnim poziomie z regularnymi ostrymi uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie. Moment nadejścia ostrego ataku jest wyraźnie wyczuwalny przez pacjenta. Intensywniejszy po prawej, bóle pojawiają się przy znacznych różnicach w bodźcach zewnętrznych jak i emocjonalnych. Źle toleruje zmiany temperatury szczególnie duże ciepło, łatwo reaguje ciepłem na emocje (czerwieni się ciało).

W naszej diagnostyce wyszło parę elementów składających się na ten objaw. Z czego jeden był źródłowy.

Był w to uwikłany TOS(thoracic outlet syndrome)zespół górnego otworu klatki piersiowej co ograniczało pracę tętnicy kręgowej oraz szyjnej, jednocześnie zwiększając napięcie mięśni pochyłych. Następnie zwiększona gęstość obszaru mięśni podpotylicznych wpływa na zwiększenie napięcia tkanek tej okolicy oraz przepustowość tętnicy kręgowej co samo z siebie jest bardzo częstym sprawcą bólów głowy.

Bardzo duże napięcie mięśnia żwacza spowodowane jego znacznym zwłóknieniem( poddany zabiegowi igłoterapii suchej na filmiku), zwłóknienie było na tyle „silne” iż dopiero po 20 minutach obkuwania udało się przejść przez tą strukturę. Struktura ta okazał się być główną przyczyną problemu.

Następnie biorąc pod uwagę nauki TCM – tradycyjnej medycyny chińskiej użyliśmy masażu bańką chińską żeby wyciągnąć nadmiar ognia ciała, zaczerwienienie(reakcje wazo/sudomotoryczne).

Na dany moment element bólu co dziennego praktycznie nie występuje tak jak i ostre napady. Praktycznie gdyż jeżeli się pojawiają nie powodują stanu uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie i co ważne stały się podatne na leczenie farmakologiczne. Jednocześnie reakcja na ciepło zanikła.

Pozdrawiam

Jakub Bojar Fizjoterapeuta-Chiropraktyk