Zadzwoń: 720 830 390 Napisz: recepcja@crholistic.pl
Język / Language

Problem z tarczycą? Medycyna holistyczna ma na to naturalne rozwiązania!

Niedoczynność tarczycy wg. TCM ! dotyka coraz większą część populacji. 5 razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Choroba ta spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycowych a jej rozpoznanie nie jest jednoznaczne, przez złożoną ilość objawów.

Zgłaszają się do nas pacjenci z dysfunkcją tarczycy, którzy najczęściej skarżą się na ogólne osłabienie i zmęczenie, obniżony nastrój i niechęć do działania oraz często towarzyszy temu ciężkie do zniesienia wychłodzenie ciała, nawet w ciepłe dni.
W przypadku pracy przewodu pokarmowego, pacjenci zgłaszają powtarzające się zaparcia i wypróżnienia o rzadkiej konsystencji.
Duża część z nich zmaga się z przybieraniem na wadze, obrzękami nóg i zatrzymaniem wody w ciele oraz suchością skóry, włosów i paznokci, która powoduje ich łamliwość i osłabienie. Rozpoznanie niedoczynności tarczycy możliwe jest dzięki badaniom krwi, oznaczenie stężenia hormonów – TSH i FT4 pozwala dobrać odpowiednie leczenie i wsparcie żywieniowe.
Dietetyka według TCM pokazała nam nie raz, że życie nie musi kręcić się tylko wokół tabletek i suplementów pozornie tuszujących problem.
Objawy niedoczynności tarczycy w TCM kojarzone są między innymi z patologią obiegu czynnościowego śledziony, nerek i wątroby.
Jedna z naszych pacjentek zgłosiła się do nas z rozpoznaną i leczoną hormonalnie chorobą, mimo stosowania leków duża część objawów utrudniała jej normalne funkcjonowanie a wyniki nie były zadowalające.
Najcięższymi dolegliwościami z jakimi się zmagała to bolesne miesiączki, wypadanie włosów, zaburzenia emocjonalne, przybieranie na wadze mimo braku apetytu, osłabienie i zmęczenie.
Po wnikliwym wywiadzie oraz wprowadzeniu zmian żywieniowych, zastosowaniu odpowiednich technik kulinarnych i dużej systematyczności samopoczucie pacjentki uległo poprawie już po kilku tygodniach, wsparcie żywieniowe jakie otrzymała obciążona wątroba skutecznie wpłynęło na przebieg menstruacji, pacjentka nie zmaga się już z silnymi bólami podbrzusza i lędźwi a krew menstruacyjna pierwszy raz od wielu lat nie ma skrzepów.
Stan skóry i włosów uległ znacznej poprawie, włosy wypadają w niewielkiej, naturalnej ilości a na skórze głowy pojawiają się już nowe.
Wszystko to ma też pozytywny wpływ na nastrój oraz motywacje naszej pacjentki. Terapia żywieniowa w przypadku niedoborów z jakimi mamy do czynienia może trwać kilka/kilkanaście miesięcy, mimo pozytywnych efektów jakie pacjentka osiągnęła dzięki systematyczności pracujemy nadal, aby pożegnać się nie tylko z objawami ale i ich podłożem.

Pozdrawiam

Jakub Bojar Fizjoterapeuta-Chiropraktyk